İZMİR KAMUOYUNA SAYGILARIMIZLA

Değerli İzmir halkı,

Demiryol İş Sendikası olarak her şeyden önce varoluş sebebimiz, üyelerimizin taleplerini yasalara uygun şekilde gerçekleştirmeye çalışmaktır. Sendikalar bu yüzden var. Nasıl ki sayın Kocaoğlu mensubu olduğu Cumhuriyet Halk Partisini temsil ederken parti ideolojisine uygun hareket ediyorsa, nasıl ki İzmir’i kendisine oy veren vatandaşların talepleri doğrultusunda yönetiyorsa sendikamız da aynı şekilde davranmaktadır.

Bir süredir İzmir kamuoyunu meşgul eden İzban toplu sözleşmesi maalesef sendikamız ve üyelerimizin hiç istemediği bir noktaya, greve ulaşmıştır. İzban çalışanı arkadaşlarımız grev süresince işsiz durumdadır. Hiç bir işçi ve sendika grev yapmayı istemez. Daha önce beyan ettiğimiz gibi Demiryol İş Sendikamız 70 yıla yakın geçmişinde sadece 3 kez greve çıkmak zorunda kalmıştır. Sendika olarak ülkemizde çalışma hayatını düzenleyen en önemli yasalardan olan “6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanununa” uygun şekilde, hatta kanunun izin verdiği süreleri sonuna kadar barışçıl çözüm bekleyerek bitirmiş durumdayız. Grev yasanın emrettiği yolun sonucudur. İzban işçisi grevi başlatmasaydı kanun gereği toplu sözleşme yapma yetkisi düşecek ve daha uzun süre kölelik maaşıyla çalışmak zorunda kalacaktı. Her gün 300 bin yolcu taşıyan çalışanlar 1.800-2500 TL ücretlere mahkum olacaktı.

Sonuç itibariyle sendikamız ve üyelerimiz kanunun izin verdiği haklarını kullanmaktadırlar. Demokrasiye inanan, demokrasiyi içine gerçekten sindirmiş herkesin buna saygı göstermesini bekliyoruz.

Ancak yaşanan süreçte üzülerek hiç beklemediğimiz kişilerden hiç beklemediğimiz açıklamalarla, emeğe karşı saldırılarla karşılaşıyoruz. İş yerimizin %50 ortağı olan İzmir Büyükşehir Belediyesinin Başkanı sayın Aziz Kocaoğlu’nun açıklamalarını üzülerek öğrenmiş bulunmaktayız.

Sayın Kocaoğlu mensubu olduğu CHP politikalarından uzak bir şekilde 1.800 TL ücretle çalışan İzban işçisine önerilen zammın çok olduğunu, fedakarlık yaptıklarını, İzban işçisinin neredeyse açlık sınırında ki ücretin kıymetini bilmesi gerektiği yönünde açıklamalarda bulunmuş. Hükümetin memur, işçi zamlarında vermeyi düşündüğü, tasarladığı rakamın üzerine emsal teşkil edecek karar içinde olmak istemediğini, İzban işçisine yapılacak zammın Hükümet politikasına uygun olması gerektiğini açıklamış.

Sayın başkana her şeyden önce Hükümetin değil ana muhalefet partisinin temsilcisi olduğunu hatırlatmak isteriz. Mensubu olduğu Cumhuriyet Partisi Genel Başkanı sayın Kılıçdaroğlu, TBMM Bütçe görüşmeleri sırasında kürsüden CHP Belediyelerinde asgari ücretin net 2.200 TL olacağını açıkladı. Bu 2.790 TL brüt asgari ücret demek.  Ayrıca asgari ücret demek her işçiyi bu ücretle çalıştırmak demek değildir. Bunu en iyi Cumhuriyet Halk Partisinin biliyor olması gerekir. İzban işçisinin ücretleri ülkemizde ki diğer şehir içi raylı taşımacılık işçilerinin ücretlerine yaklaşamıyor bile. Kaldı ki asgari ücret yeterli olsaydı o zaman sendikalara ihtiyaç kalmazdı, toplu sözleşmelere gerek kalmazdı. Asgari ücret komisyonunun verdiği karar yeterli olsaydı Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı sayın Kemal Kılıçdaroğlu TBMM kürsüsünden 2.200 TL net asgari ücret açıklamazdı.

Bunun dışında Sendikamızın “Sendikal mücadeleyi ve hak aramayı halen yürürlükte olan 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi kanununun” belirlediği ve izin verdiği kurallar çerçevesinde yaptığının bilinmesini isteriz. İşçi, hayatının bir bölümünü, emeğini, becerisini belli bir ücret karşılığında işverenin işini yapmak üzere kiralayan kişidir. Emeğini, iş gücünü satarak geçinen işçiye “Emeğini ne kadar ücret karşılığı verirsin” diye sormaktan doğal bir şey olamaz. İzmir halkı nasıl ki 1,25 liralık ekmeği 75 kuruşa satmadığı için bakkala kızmıyorsa İzban işçisine de kızmamalıdır. Bakkal ayakta kalmak için o ekmeği 1,25 liraya satmak zorundaysa İzban işçisi de yaşamak için, ayakta kalabilmek için bu ücreti istiyor.

Değerli Büyükşehir Belediye Başkanımız ve TCDD Genel Müdürümüzden İzban işçisinin yakarışlarını duyarak çare olmalarını bekliyoruz.

İzmir kamuoyuna saygılarımızla

DEMİRYOL İŞ SENDİKASI İZMİR ŞUBESİ

 

Word Belgesi olarak indirmek için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

İZMİR-KAMUOYUNA-SAYGILARIMIZLA-11.12.2018