Basın Açıklaması

                                                                                              (10 ARALIK 2018)

Değerli İzban emekçisi arkadaşlarım, çok kıymetli basın mensupları, bugün burada İzban emekçisi arkadaşlarımıza destek olmaya gelen konuklarımız, bugün burada bulunduğunuz ve destek olduğunuz için şahsım ve sendikam adına hepinize teşekkür ediyorum.

Bildiğiniz üzere örgütlü olduğumuz İzban işyerinde 11 Temmuz 2018 tarihinden bu yana devam eden ancak herhangi bir ilerleme kaydedemediğimiz toplu sözleşme görüşmelerinde Demiryol İş Sendikası olarak yasal sürelerin tamamını barışçıl yollardan anlaşmak üzere kullanmış ve tüketmiş bulunmaktayız. En baştan beri tüm iyi niyetimizle sürdürdüğümüz görüşmelerde işverenimiz maalesef çalışanlarını mutlu edecek, en azından enflasyondan koruyacak kadar dahi bir ücret zammı teklif etmemiştir.

İzban işçisi 1 Ocak 2018 den bu yana ücret zammı almadı. Son 1 yıllık enflasyon % 21,62, Ocak ayından bugüne kadar geçen 11 aylık dönemin enflasyonu ise % 20,80, olmuştur. İşverenimizin teklif ettiği kümülatif zam önerisi yaklaşık % 21 ve 2018 Aralık sonuna kadar geçerli olacak, yani 20,80 enflasyonun üzerine daha 7 aylık enflasyon gelecek. Teklif edilen zammın ücretlerimizi sadece enflasyona karşı koruması için bugünden sonraki 7 aylık enflasyonun BİNDE 2 olması gerekiyor. Demiryol İş Sendikası olarak aranızda 7 aylık enflasyonun Binde 2 olacağına inanacak herhangi birinin olduğunu düşünmüyoruz.

Bunun dışında hepinizin bildiği gibi şu an ülkemizde asgari ücret zammının en az enflasyon oranında olması konuşuluyor.

Ülkemizin önde gelen ekonomi uzmanlarının enflasyon beklentilerinin % 30 ları aştığı, kredi faizlerinin % 35 lere dayandığı ortamda, üyelerimizin karınlarını doyurmaya dahi yetmeyecek 1.850 TL – 2.500 TL aralığındaki ücretlerle çalışmalarına rıza göstermeyeceğimizin tüm kamuoyunca bilinmesini isteriz. Bizim bu teklifi kabul etmemiz mümkün değildir. Sendikamız bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada temsil ettiği üyelerinin haklarını korumak ve geliştirmek için gereken ne varsa yapmaktan kaçınmayacaktır.

Geçinebilecek bir ücret almak için yasal hakkımız olan grev süresince arkadaşlarımızın ücret almayacaklarının, grevin bir anlamda işsizlik olduğunun ve hiç istemediğimiz halde açlık sınırının altında ücret teklif eden işverenimiz tarafından grev yapmaya zorlandığımızın herkes tarafından bilinmesini isteriz. Biz Demiryol İş Sendikası olarak grev seven bir sendika değiliz. 70 yıla yakın geçmişimizde yaşadığımız onca zorluğa, onca krizlere rağmen 3 kez grev yapmak zorunda kaldık. İzban çalışanları karınlarını doyuracak ücret almak için grev yapıyorlar. Hiç kimse işsizliği, ücret almadan yaşamayı başka türlü göze almaz.

BİZ YARATILMASINDA EN BÜYÜK PAYDAYA SAHİP OLDUĞUMUZ ZENGİNLİKTEN HAK ETTİĞİMİZ PAYI İSTİYORUZ. 

Bu bağlamda Demiryol İş Sendikası olarak, yasal ve sosyal sorumluluklarımız gereğince almış olduğumuz grev kararını bugünden itibaren uygulamaya başlamış bulunuyoruz.

İzmir kamuoyuna saygılarımızla bildiririz.

EMEK, EKMEK VE HAK MÜCADELEMİZİN HERKES İÇİN HAYIRLI OLMASINI DİLERİZ

 

DEMİRYOL İŞ SENDİKASI İZMİR ŞUBESİ