27. DÖNEM TOPLU SÖZLEŞMEMİZ İMZALANDI. TÜM CAMİAMIZA HAYIRLI OLSUN

DEĞERLİ DEMİRYOL İŞ CAMİASINA

Malumunuz olduğu üzere 1 Mart 2017 tarihinden geçerli olan 27. Dönem TİS görüşmelerimiz halen devam etmekteydi. Türk İş Genel Başkanı ve sendikamızın Genel Başkanı sayın Ergün ATALAY’ın üstün çalışmaları ve başarısı ile 3 Temmuz 2017 tarihinde Türk İş ile Hükümet arasında günümüz koşullarına göre çok iyi denecek çerçeve protokolü imzalanmıştı. Devamında Demiryol İş Sendikamız TCDD işverenimizle TİS görüşmelerini sürdürmüş ve bugüne kadar gelinmişti.

Değerli arkadaşlar Toplu İş Sözleşmemiz bugün itibariyle Genel Müdürlüğümüzde imzalanmıştır. 27. Dönem TİS’in öncelikle tüm camiamıza hayırlı olmasını diliyoruz. Sözleşmemizin imzalanmasındaki başarısından dolayı öncelikle Genel Başkanımız Ergün ATALAY olmak üzere tüm Genel Merkez Yöneticilerimize ve Sözleşme heyetine teşekkür ediyoruz. 27. dönem Toplu İş Sözleşmemizde değişen unsurlar ana hatlarıyla aşağıda bilginize sunulmuştur.

– Sözleşmemizin ilgili tüm maddelerine TCDD TAŞIMACILIK A.Ş. eklendi.

– İş akdi feshi konularının Bölge Komitelerinde görüşülerek karara bağlanması sağlandı.

– Zorunlu hale gelen Mesleki Yeterlilik Belgelerinin İŞKUR tarafından karşılanmayan bölümünün işverenimizce ödeneceği karara bağlandı.

– İkili vardiye ile çalışılan işyerlerinde gerekli olması halinde ikili vardiye günlük 9 saat haftalık 45 saat ve 2 gün dinlenme şeklinde yapılabilir hükmü getirildi.

– Hafta tatili ücretinin hak edilmesinde izinli ve raporlu olunan sürelerin çalışılmış gibi sayılması hükmü getirildi.

a) Brüt çıplak ücreti 3.000 TL altında olanlara (Saat ücreti 13,33 TL altında olanlar) 3.000 TL yi geçmemek üzere 90 TL ye kadar iyileştirme yapıldı.

b) Saat ücreti ve ücrete bağlı ödemelere (Emek zammı, Sy Yrd vs) birinci yıl 1. Altı ay %7,5 Birinci yıl 2. Altı ay %5 + enflasyon %5 i geçerse geçen kısmın tamamı İkinci yıl 1. Altı ay %3,5 + enflasyon %3,5 i geçerse geçen kısmın tamamı İkinci yıl 2. Altı ay %3,5 + enflasyon %3,5 i geçerse geçen kısmın tamamı Oranında zam yapılması karara bağlandı.

c) 3. Skaladan ücret alan makinist, TTİ ve sanatkarların ücretlerine 1 Ekim 2017 tarihinden geçerli olmak üzere; 1. Skalada aynı derecenin saat ücretiyle arasında olan farkın %14 ü kadar iyileştirme yapılması kararlaştırıldı.

d) 500 TL olarak ödenen DENGE TAZMİNATININ 750 TL olarak Mayıs ayında ödenmesi kararlaştırıldı. – Marmaray’da çalışan arkadaşlarımıza memurlara ödenen koşullarda tüp tünelde çalışma tazminatı hakkı sağlandı.

– GMŞ ödemesinin Eğitim, Kurs ve Stajlarda da ödenmesi hükme bağlandı.

– Kurumda çalışırken işten ayrılanların tekrar işe alınmaları halinde derecelerinin belirlenmesinde eski hizmetlerinin dikkate alınması hükme bağlandı.

– Kayınpeder ve kayınvalidenin vefatı halinde 3 gün ücretsiz izin hakkı getirildi.

– Yemek bedelleri ücret zammından ayrı olarak 8,15 TL ye yükseltildi.

– Makinist işçilerin 24 saatlik hafta tatilinin, Tren kullanımından sonra hak edilen 8 saatlik dinlenme süresi sonrasında başlaması hükme bağlandı.

– Makinist işçilerin işçi postalarında çalıştırılma esasları zorlaştırıldı.

– Sözleşmenin 2. kısmına tabi çalışanların hafta tatilinin hak edilmesi bakımından; seminer, kurs, eğitimlerde geçen süreler ile istirahat ve izinli olunan sürelerin çalışılmış gibi sayılan zamandan sayılması sağlandı.

– Sözleşmenin 2. Kısmına tabi çalışanların herhangi bir nedenle sanatsız işçiliğe düşürülmesi halinde 3 yıl sonra tekrar sanatkar işçiliğe geçirilmelerinin önü açıldı.

– Tren hareket bildirim formu dolduracak memur olmaması halinde bu formu dolduracak TTİ arkadaşlarımıza form doldurdukları günlerle sınırlı olmak üzere %1 ek tazminat sağlandı.

– TOPLU SÖZLEŞME FARKLARI AĞUSTOS AYI MAAŞINDAN SONRA ÖDENECEKTİR.

SAYGILARIMIZLA DEMİRYOL İŞ SENDİKASI GENEL MERKEZİ ve ŞUBELERİ